Lahtiolekuajad:
T-R 9-18; L 10-15
Pühapäeviti ja esmaspäeviti suletud
Kontakt:
- Variku 8, Tartu
- +372 5553 4222
- saialill@saialill.eu
Esileht » Leivad-saiad » Jõulustollen
Saialille jõulustolleni sees on külluslikult erinevaid maitseid ja tekstuure. Retsept ise on meie mitme aasta arenduste tulemus.
Stolleni tegemine ise on väga pikk ning tehniliselt keerukas protsess. Päev enne küpsetamist paneme rummi sisse tõmbama rosinad, kuivatatud jõhvikad ja aprikoosid ning apelsinisukaadi.
Küpsetamise päeval segame kokku pärmitaigna, milles on nii võid kui piima. Vormimisel lisame röstitud mandli ja sarapuupähkli tükid ning rummisegus mõnusa maitse juurdevõtnud asjandused. Väiksele stollenile mässitakse sisse ka martsipanist kang. Peale mitmekordest kergitamist, küpsetatakse stollenid spetsiaalsetes Saksamaalt toodud stollenivormides. Suurtele ja väiksetele stolledele on olemas eraldi vormid.
Ahjusoojad stolled pintseldakse ühe kaupa sooja sulavõiga üle, kaetakse suhkrukihiga ning jäetakse kaetuna vähemalt 1 kuuks jahedasse maitseid koguma. Stollen võibki vabalt oodata valmimisest söömiseni isegi mimtmeid kuid… Mida rohkem seisab, seda rohkem jõuavad erinevad maitsed seguneda ja sügavamaks muutuda, nii, et iga amps on külluslik…
Stolled on pakitud peale maitsete kogumist tselofaankotti ning varustatud Saialille spetsiaalse stollekleepsuga.
Aastad on näidanud, et stollen on originaalseks ja soliidseks kingiideeks ka äripartneritele ja kolleegidele. Saame pakkimisel kasutadaTeie firma sümboolikat
Suurem stollen kaalub a 600 gr. Hind 18€
Väiksema stolleni sees on Lubeca martsipanist kang, stollen kaalub kokku a 200 g. Hind 8€.
Stollenit peetakse jõuluaja küpsetiste kuningaks, sest see sisaldab rikkalikult maitsvaid ka kvaliteetsedi komponente. Iga küpsetaja saab valida, mida ning mis koguses- näitkes kuivatatud puuviljad, sukaat, mandlid, pählid, martsipan, jõuluvürtsid jms…
Stolleni küpsetamise ajalugu on väga pikk ulatudes 14. sajandi kanti. Pühadeks küpsetati siis ikka veidi peenemat saia. Kuna aga kirik keelas paastu ajal või ja piima kasutamise, siis oli stollen sel aja üsna kõva ja tuim küpsetis.
1450. aastal esitas Dresdeni prints Ernst von Sachen Dresdeni pagarite palvel paavstile avalduse võikeelu tühistamiseks. See palve lükati tagasi, isegi viie paavsti poolt, enne kui palvele jaatavalt vastati. 1470 anti luba ainult printsi piirkonnas ja perekonnas kasutada advendiajal võid, ilma lisamaksu maksmata. Seetõttu peetakse Dresdeni stollenit, selleks kõige õigemaks, siiamaani.
Stollen on Saksamaal tänini palavalt armastatud jõulumaius. Igal detsembri esimesel nädalavahetusel peetakse Dresdenis aga stollenifestivali, kus süüakse ära hiigelstollen, mis kaalub tonne (vt http://www.dresdnerstollenfest.de/en/
Kuna stolleni valmistamine on pikk protsess, siis selle tegemisega alustatakse Saksamaal varakult. Isegi juba augustis, et kogu advendiaja saaks maiustada, kinkida ja panna jõululaualegi. Tegelikult algab stolleni söömise hooaeg juba oktoobris.
Lahtiolekuajad:
T-R 9-18; L 10-15
Kontakt: